Nippoku

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ultimele subiecte

» parteneriat
Scris de DarkPoint Sam Dec 19, 2009 10:41 am

» Rosario+Vampire
Scris de DarK Dum Oct 04, 2009 1:32 am

» salut
Scris de mira-chan Joi Sept 10, 2009 12:35 pm

» A really noobish GFX
Scris de Plastic Doll Dum Iul 12, 2009 1:22 pm

» Ce faci in acest moment
Scris de Plastic Doll Vin Iul 10, 2009 4:54 pm

» Personaje insuportabile
Scris de lazy.muffin Joi Iul 09, 2009 11:51 am

» Nyello there Nippoku!
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 12:01 pm

» THE "WE HATE BOB!" FC
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 10:33 am

» DarK's n00bish GFX ^^
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 9:14 am

» Silver is here ^o^
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 8:59 am

» hello every one
Scris de Odis Joi Iul 02, 2009 9:20 pm

» Goodbye
Scris de Schwarzschild Mier Iun 24, 2009 3:10 pm

» Link-uri utile
Scris de Silver.Chaos Mar Iun 23, 2009 10:47 pm

» Artisti romani
Scris de Plastic Doll Lun Iun 22, 2009 5:08 pm

» Staff
Scris de Odis Dum Iun 21, 2009 5:38 pm

Top postatori

DarK (1698)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
Schwarzschild (1469)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
-xXxdeath_tearsxXx- (814)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
Sharly (691)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
Manouche (673)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
RuKia (540)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
Odis (537)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
AkAShA (498)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
Plastic Doll (411)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 
Akihara (327)
Bitter Virgin Bar_leftBitter Virgin BarBitter Virgin Bar_right 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

    Bitter Virgin

    Odis
    Odis
    Funeral light


    feminin Numarul mesajelor : 537
    Varsta : 30
    Location : ◕ ◡ ◕ ☆.☆
    In this moment : Looking after Ichiru pants mwhaha nya~!
    Data de inscriere : 01/07/2008

    Icon Bitter Virgin

    Mesaj Scris de Odis Mier Sept 10, 2008 11:36 am

    Bitter Virgin 150px-Bitter.Virgin Bitter Virgin Bitter_virgin

    Title: Bitter Virgin (ビターバージン)
    Manga-ka (story&art): KUSUNOKI Kei
    Original Publisher: Square Enix
    Seralised in: Young Gangan
    Genres: Drama, Seinen, Mature, Romance
    Status: 4 volumes | completed
    Scanlation Groups: Solaris-SVU
    Download: Solaris-SVU click

    Summary:
    Suwa Daisuke acel gen tipic de baiat, obosit de viata pe rurale din Japonia. . Intr-o zi, in timp ce facea o livrare pentru restaurantul familiei sale, el se opreste pentru a se odihni intr-o biserica abandonata. In acelasi timp, colega de clasa a lui Daisuke, Aikawa Hinako, intra in biserica. Daisuke intra in confesional pretinzand ca este un preot. Dar, Hinako face un lucru, la care acesta nu se astepta. Intra in confesionar si marturiseste o pata sobra din trecutul ei: a fost agresate sexual de tatal sau vitreg, a ramas insarcinata si apoi a facut avort. Chiar si asa mama sa a lasat abuzurile sa continue. Datorită riscului de a nu mai putea fi insarcinata realizand un al II-lea avort, a nascut si apoi si-a dat copilul spre adoptie. De la acest incident, vom vedea o schimbare de atitudine dintre Daisuke si Hikano. Incepe sa se gandeasca la ea mereu si vrea sa o protejeze, acesta chiar incepe sa uite de prietena sa Ibuse Kazuki, acest lucru starnind un conflict intre cele doua fete, dace vreti sa aflati mai multe ~ read the manga~ Tongue .


    Personaje:

    Suwa Daisuke: Daisuke este linistit si cel mai popular baiat din liceul sau, dar are un ochi pentru fiecare fata, in afara de Aikawa Hinako.

    Aikawa Hinako: Aikawa in tinerete a fost abuzata sexual de catre tatal ei vitreg si din acel moment a inceput sa aiba o fobie fata de barbati.
    Faza cu "one day" m-a dat pe spate .
    Spoiler:

    Ibuse Kazuki: Colega de clasa cu Daisuke si Hinako. Destul de flashy si cam psihopata i-ar placea ca Daisuke sa fie prietenul sau, din acest motiv se poarta foarte prietenos cu el.
    Kazuki e chiar draguta la cum arata, dar e psihopata....
    Spoiler:

    Yamamoto Yuzu: De asemenea, face parte din clasa lui Daisuke si in acelasi timp vecina. Este prietena lui Daisuke din copilarie, tinandu-si ascunse sentimente de dragoste pentru el.

    Suwa Izumi: Sora lui Daisuke, in 37 saptamani gravida, in urma "afacerii" cu un coleg. Lucru bun, ea niciodată nu renunţă
    Spoiler:

    Parere Personala
    Bitter Virgin, manga interesant si care mi-a atras atentia din prima. Story-line-ul e destul de reusit si complex si in sfarsit s-a terminat *haleluia* volumul 4 (chapterele: 25, 26, 27, 28, 29 ,30, 31 si 32) m-a lasat cu o impresie destul de buna si un pic incalcita.
    Spoiler:


    Sfarsitul a fost unul fericit chiar daca as fi vrut ca manga-ka-ul sa-i arate pe cei doi in viitor, macar ceva, dar asta este nu s-a intamplat conform asteptarilor mele. As fi vrut ca totusi finalul sa fie mai detaliat.

    Grafica de gen shoujo a fost surprinzator de placuta, personal nu prea le agreez anyway a fost unul dintre cele mai bune shoujo-uri pe care le-am citit. Personajele ei bine unele mi s-au parut ciudate rau, mai ales mama lui Aikawa mi s-a parut cam deplasat faptul ca nu si-a crezut propria fiica si a ales un strain in locul ei that's odd sau Ibuse, care chiar are nevoie de un control medical, desi spre final parca incepea sa-mi placa de ea, nu s-a intamplat totusi minunea I mean she's nuts.

    Oricum povestea mi s-a parut una reala, peste tot vezi tragedii, care se pot intampla chiar unor copii nevinovati, manga-ul a fost unul realistic si care mi s-a parut extrem de deosebit ,mai ales faptul ca nu mi-a fost recomandat de nimeni l-am gasit la intamplare si mi-a facut placere sa-l citesc.

      Data/ora curentă este: Sam Mai 11, 2024 6:18 am