Nippoku

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ultimele subiecte

» parteneriat
Scris de DarkPoint Sam Dec 19, 2009 10:41 am

» Rosario+Vampire
Scris de DarK Dum Oct 04, 2009 1:32 am

» salut
Scris de mira-chan Joi Sept 10, 2009 12:35 pm

» A really noobish GFX
Scris de Plastic Doll Dum Iul 12, 2009 1:22 pm

» Ce faci in acest moment
Scris de Plastic Doll Vin Iul 10, 2009 4:54 pm

» Personaje insuportabile
Scris de lazy.muffin Joi Iul 09, 2009 11:51 am

» Nyello there Nippoku!
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 12:01 pm

» THE "WE HATE BOB!" FC
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 10:33 am

» DarK's n00bish GFX ^^
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 9:14 am

» Silver is here ^o^
Scris de Euphy Lun Iul 06, 2009 8:59 am

» hello every one
Scris de Odis Joi Iul 02, 2009 9:20 pm

» Goodbye
Scris de Schwarzschild Mier Iun 24, 2009 3:10 pm

» Link-uri utile
Scris de Silver.Chaos Mar Iun 23, 2009 10:47 pm

» Artisti romani
Scris de Plastic Doll Lun Iun 22, 2009 5:08 pm

» Staff
Scris de Odis Dum Iun 21, 2009 5:38 pm

Top postatori

DarK (1698)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
Schwarzschild (1469)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
-xXxdeath_tearsxXx- (814)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
Sharly (691)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
Manouche (673)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
RuKia (540)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
Odis (537)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
AkAShA (498)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
Plastic Doll (411)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 
Akihara (327)
GOTH Bar_leftGOTH BarGOTH Bar_right 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

5 participan?i

    GOTH

    Odis
    Odis
    Funeral light


    feminin Numarul mesajelor : 537
    Varsta : 30
    Location : ◕ ◡ ◕ ☆.☆
    In this moment : Looking after Ichiru pants mwhaha nya~!
    Data de inscriere : 01/07/2008

    Icon GOTH

    Mesaj Scris de Odis Sam Dec 20, 2008 10:18 pm

    GOTH 51uIEYhG21L._SL500_AA240_


    [series ~ original title]: GOTH
    Manga-ka
    [writer]: Otsu-Ichi (Hirotaka Adachi)
    [artist]: Kenji Ooiwa
    [publishers]:
    -TokyoPop (US)
    -Kadokawa Shoten (Japan)
    [genres]: detective / thriller / drama / horror
    US Publication Date: September 2008
    Japan Publication Date: June 2003
    [download]: click
    Read online

    Summary
    Prima data Itsuki Kamiyama, observa mainile lui Yoru Morino, devenind practic o obsesie pentru acesta.
    Semnul unei taieturi de pe incheietura lui Yuro il face pe Itsuki sa-si doreasca acele maini pentru el
    Acea obsesie in cele din urma evolueaza la o prietenie intre cei doi. Ambii au in comun, pasiunea
    pentru lucruri macabre, ca hobby fiind rezolvarea unor cazuri ciudate de crima, care se petrec in apropierea lor.
    Manga-ul surprinde patru povesti interconectate, cu diferite moduri de a muri, Kamiyama desi dorind sa
    vada moartea lui Yoru, de fiecare data intr-un fel sau altul previne moartea ei. In cele din urma Itsuki descopera
    trecutul dureros al lui Yoru, faptul ca a vazut cu propii ochi pe sora ei cum a murit, fara sa aiba cum
    sa o ajute..Titlul ar sugera faptul ca manga-ul prezinta niste black lace-clad Lolita's, dar defapt dupa cum explica si artistul in P.S-ul sau.
    Spoiler:
    Goth nu are referire la vampiri, sau alte lucruri care au legatura cu goticul. Originalitatea este data
    prin realitatea epocii in care traim, unde niste simpli elevi sunt prezentati ca fiind criminali in serie.
    Grafica
    Surprinzator de buna, detaliile nu au fost multe si nici semnificativ, iar cover-urile au fost realizate
    foarte expresiv.
    Spoiler:
    Pentru un singur volum, care are un continut de 5 chaptere, grafica a fost buna, nu am vazut o oarecare
    axare asupra detaliilor, dar pentru mine a fost foarte buna, realizand intr-un fel o grafica adresata dramaticului.

    Personaje:
    Itsuki Kamiyama
    La prima vedere pare un simplu baiat, cu o viata obisnuita. Defapt acesta are abilitati analitice
    surprinzatoare, dandu-si seama de fiecare data circumstantele unei crime. Impreuna cu Yoru,
    care are rolul de a-i da intr-un fel unele indicii, desi fara sa realizeze acest lucru, rezolva
    diversele crime, reusind sa gaseasca faptasul.
    Spoiler:

    Yoru Morino

    O fata, care nu prea socializeaza, fiind retrasa si timida. Nu plange si nu rade avand o obsesie pentru
    moarte. Ea gaseste un jurnal al unui ucigas, in care este descrisa a treia victima a acestuia.
    Yuro si Itsuki o gasesc, intr-un stadiu in care nu pare sa fi fost vreodata om, iar Yuro se imbraca ca
    aceasta, in urmatoarele zile ii trimite un mesaj lui Kamiyama in care ii cere ajutorul,
    ca intotdeauna descopera locul unde se afla si previne moartea sa.
    Spoiler:

    Opinie personala
    Pentru cei ce adora psychological horror manga, acesta mi se pare a must !
    Mi-a placut in mod deosebit, mi s-a parut diferit, cu putine personaje, dar cu o poveste complexa.
    Manga-ul defapt are originea dintr-o nuvela, care are 6 episoade, in manga fiind prezentate doar 4. Un
    gore superb in adevaratul sens, nu s-a lungit cu lucruri nesimnificative si nu s-a labartat, aducand o stare
    de plictiseala si de "da-l naibii, e plictisitor de acuma". Firul povestii a fost concret si destul de interesant,
    mi s-a parut ca totusi se termina cam brusc. Eu totusi am ramas cu o indoieala, de ce Kamiyama nu a
    ucis-o pe Yuro, asta n-am inteles, deoarece de la inceput acesta a fost scopul sau, poate a realizat ca
    Yoru se aseamana cu el si ea a "ucis", sau poate s-o fi indragostit, sau poate a suferit prea mult, sau poate habar n-am.
    Vi-l recomand cu caldura !
    Btw daca am facut vreo greseala de gramatica&co my bad.


    Ultima editare efectuata de catre Sake in Vin Mar 27, 2009 9:25 am, editata de 1 ori
    DarK
    DarK
    ~ T0x!c WaSt3 ~


    masculin Numarul mesajelor : 1698
    Varsta : 33
    Location : The Zone
    Data de inscriere : 04/08/2008

    Icon Re: GOTH

    Mesaj Scris de DarK Dum Dec 21, 2008 11:36 am

    Hehe , multumesc mult Tahy ca mi l-ai aratat si mie acum 2 zile XP , inca nu am citit deoarece nu prea am avut timp =_= dar promit ca de azi ma apuc de el :)

    Dupa ce am citit summary-ul mi-a trezit si mai mult interesul XD

    Well , great review and thanks again !
    Blacky
    Blacky
    Crucifixion of Faith


    feminin Numarul mesajelor : 298
    Varsta : 29
    Location : somewhere..in Zero's wardrobe*perv smile*
    Data de inscriere : 01/07/2008

    Icon Re: GOTH

    Mesaj Scris de Blacky Joi Dec 25, 2008 8:20 pm

    Eu am aflat de aceast amnga din vacanta de vara -.-'dar acum l-am citit si eu..anyway povestea chiar mi-a placut si yeah Tahy are dreptate*bine ca nu s-a labartat cu povestea ca devenea foarte plictisotoare si nu ar fi citit-o nimeni*.Mi-a placut mult personalitatea lui Kamiyama,la inceput nu ii dadeam nici o importanta dar cand am vazut ce minte geniala are OMG!...
    Insa ceea ce m-a cam uimit era faptul ca Yoru(defapt Yu) nu a fost ucisa de el o.o'...oare mangaka'ul a dorit ca finalul sa nu se termine cu o crima sau poate ca Kamiyama a ajuns sa se indragosteasca de Yoru?nimeni nu isi poate da seama
    Anyway e a fost un manga foarte interesant si chiar mi-a facut placere sa-l citesc^^
    -xXxdeath_tearsxXx-
    -xXxdeath_tearsxXx-
    Death Whisper


    feminin Numarul mesajelor : 814
    Varsta : 29
    Location : somewhere in my dreams
    Data de inscriere : 03/07/2008

    Icon Re: GOTH

    Mesaj Scris de -xXxdeath_tearsxXx- Vin Dec 26, 2008 9:52 am

    Eu am aflat de GOTH deabia dupa ce a deschis Tahy topic-ul...mi s-a parut cam interesant dupa nume si dupa ce am citit sumarul..mi s-a parut cam ciudat pt ca dupa nume mi s-a parut ca trebuie sa fie vorba despre stilul gotic..dar se pare ca m-am inselat dupa ce-am citit ce-a scris Tahi...asa ca am cautat pe site-ul meu preferat pentru manga..si am terminat de citit un capitol...

    Thnx Tahy^..chiar ma plictiseam si vroiam sa citesc cv interesant
    Odis
    Odis
    Funeral light


    feminin Numarul mesajelor : 537
    Varsta : 30
    Location : ◕ ◡ ◕ ☆.☆
    In this moment : Looking after Ichiru pants mwhaha nya~!
    Data de inscriere : 01/07/2008

    Icon Re: GOTH

    Mesaj Scris de Odis Mar Ian 06, 2009 8:50 pm

    Blacky a scris:Insa ceea ce m-a cam uimit era faptul ca Yoru(defapt Yu) nu a fost ucisa de el o
    That was a big spoiler. Tongue
    Ma bucur ca v-a placut, intr-adevar m-a surprins pentru faptul ca a sarit peste detalii plictisitoare si a trecut direct la subiect.
    Mi-ar fi placut totusi sa se mai intample ceva pe acolo, m-a lasat in bezna oarecum si inca ma intreb de ce oare Kamiyama nu a ucis-o pe Yoru anime sweat still askin' myself.
    buffy
    buffy
    Advanced


    feminin Numarul mesajelor : 137
    Varsta : 31
    Location : O__O habar n-am
    Data de inscriere : 01/07/2008

    Icon Re: GOTH

    Mesaj Scris de buffy Mier Ian 07, 2009 1:56 pm

    waaa a fost super TARE wha ...(acum cateva minute l-am terminat)chiar mi-a placut... o poveste foarte interesanta.Sincer,nici macar o clipa nu m-am plictisit de citit...

    Mi-ar fi placut totusi sa se mai intample ceva pe acolo, m-a lasat in bezna oarecum si inca ma intreb de ce oare Kamiyama nu a ucis-o pe Yoru anime sweat still askin' myself.
    Are el timp! =]] (Glumeam face )
    Mmmmh...probabil s-a indragostit de ea dunno O___o'

    Continut sponsorizat


    Icon Re: GOTH

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 12, 2024 11:46 am